Heroja Pinkija 6, 21000 Novi Sad (021) 646 6426Pon - Pet: 8:00 - 20:00

Ortopedija vilica

Šta je ortopedija vilice?

Ortopedija vilica je posebna grana stomatologije koja se bavi dijagnostikom, prevencijom i korekcijom nepravilnsti rasporeda zuba i odnosa vilica, kao i pogrešno usklađenim pokretima vilice.

Ortopedija vilica i ortodoncija se koriste kao sinonimi gde je ortopedija vilica širi pojam i u sebi obuhvata i ortodonciju, koja u prevodu znači „ravni, pravi zubi“.

Iako su “pravi i lepi zubi“ cilj i želja svih nas, oni se ipak ne mogu odvojiti od čitavog lica sa kojim čine jednu harmoničnu celinu.

Ako ta harmonija bude narušena uz pomoć genetike, ili uz pomoć spoljašnjih faktora (poremećene funkcije gutanja, žvakanja, karijes mlečnih zuba, itd.) dolazi do pojave nepravilnog zagriza tj. malokluzije.

Zubi će biti iskrivljeni i neusklađeni, a donji i gornji zubni lukovi se u velikom broju slučajeva neće poravnati.

Ortopedija vilice uključuje dijagnostiku, prevetnivu i lečenje svih oblika rasta zuba i pratećih promena na okolnom tkivu kako bi se zubi doveli u normalan i zdrav položaj.

Malokluzija nije bolest, ali nepravilan rast i razvoj zuba i zubnih lukova, može da utiče kako na psihičko, tako i na fizičko zdravlje.

U poslednje vreme sve više dece ima potrebu za korekcijom nepravilnog zagriza što se ne može dovesti u vezu sa genetikom već sa savremenim načinom života (instant ishrana, neaktivnost, itd.).

Zato je bitno da se neadekvatan rast lica i vilica kao i neadekvatne funkcije žvakanja, gutanja, govora, položaj jezika, loše navike (sisanje prsta, disanje na usta) otkriju i leče na vreme sa mobilnim aparatima i adekvatnim vežbama.

Šta ortopedija vilica može da popravi?

Ortodontsko lečenje može pomoći u lečenju ili poboljšanju sledećeg:

  • Istureni prednji zubi (protruzija) koje lečenjem može poboljšati izgled i zaštititi zube od oštećenja tokom sportskih povreda ili padova.
  • Zbijeni zubi (teskoba) koji nastaju kada nema dovoljno prostora za smeštaj svih zuba.
  • Impaktirani zubi, neiznikli ili nedovoljno iznikli.
  • Neusklađenost zubnih lukova gde često može doći do skretanja donje vilice u jednu stranu (laterokluzija).
  • Duboki zagriz javlja se kada se zubi preklapaju tako da se donji zubi spuštaju previše preko donjih pa ponekad dolaze u kontakt i sa desnima (traumatski zagriz).
  • Obrnut / ukršten zagriz / preklop. Bočno, gde spoljašnje kvržice gornjih bočnih zuba udaraju na sredinu grizne površine donjih bočnih zuba. Napred, gde donji prednji zubi preklapaju donje.
  • Otvoreni zagriz javlja se kada zubi nisu u kontaktu.
  • Razmak / dijastema. Prepoznaje se po postojanju praznine ili razmaka, ili može da se javi zato što zub nedostaje ili su zubi sitniji u odnosu na širinu zubnih lukova ili vilica.

Kada je najbolje početi sa terapijom?

Ortodonski pregledi i praćenje bi morali početi već od 4. ili 5. godine starosti deteta.

Ortodontski tretman može početi nakon izrastanja stalnih prvih kutnjaka (šestica) i svih sekutića (7. ili 8. godina deteta).

Ponekad, a u poslednje vreme sve češće, imamo situacije kada je potrebno intervenisati čak i u mlečnoj i u ranoj mešovitoj denticiji.

Metode lečenja

Ortodoncija je jedna od preventivnih metoda koja doprinosi očuvanju zuba. Postoje dve metode lečenja i očuvanja zuba u ortodonciji uz pomoć:

  • Terapija mobilnim ortodontskim aparatima
  • Terapija fiksnim ortodontskim aparatima

Terapija mobilnim ortodontskim aparatima

Ako vidimo kod dece da rast i razvoj zuba i vilica ne ide u dobrom smeru moramo sa terapijom krenuti što ranije, nekada čak, u zavisnosti od uzroka i od četvrte ili pete godine. To se radi sa mobilnim, pokretnim aparatićima odnosno protezicama.

Aparatiće je potrebno nositi minimum 16-18 sati da bi se pogrešan rast i razvoj zaustavio i krenuo na bolje. Kada je lečenje uspešno u tako ranom dobu dok je organizam u razvoju, rezultati budu trajniji i obično nema potrebe za naknadnom terapijom fiksnim aparatima.

Rana ortodontska terapija (ROT)

ROT je terapija sa kojom možemo da preduhitrimo i pravilno usmerimo nepravilan rast i razvoj zuba i vilice kod dece.

U našoj poliklinici koristimo aparatiće, koji su za razliku od klasičnih aparatića kod kojih plastika pokriva čitavo nepce, redukovani tako da je prednji deo nepca potpuno otvoren što olakšava izgovor glasova i prihvatanje i nošenje aparatića.

Ovaj tip aparatića osmislio je Dr John Mew – https://johnmeworthotropics.co.uk/ i Dr Simon Vong – https://www.straightteethnaturally.com/live

U okviru terapije postoje dve faze: 

  1. Nošenje gornjeg i donjeg aparatića čitav dan i noć
  2. Nošenje Hybrid aparata za usklađivanje odnosa gornje i donje vilice i za kontrolisanje položaja jezika dok spavamo. 

Dobra funkcija i položaj jezika su najvažniji deo terapije, kako za lice i usta, tako i za položaj glave i vrata. 

Na sledećem snimku, naš drugar Milan nam je pokazao gde jezik treba da stoji – vrh se nalazi na mestu gde izgovaramo slovo N, dok ostatak jezika naleže na tvrdo nepce sve do mesta gde izgovaramo slovo K.

Uvežbavanje pravilnog položaja jezika samo je jedan od koraka u terapiji. Uz njega, deca rade i dodatne funkcionalne vežbe. Snimak sa tačnim prikazom i pojašnjenjem vežbi dostavljamo svim roditeljima čija su deca na ROT terapiji. 

Veoma je važno da deca vežbe izvode svakodnevno i vode video dnevnik.

Video dnevnik omogućava doktoru da prati kako dete izvodi vežbe i da li ih redovno sprovodi.

Na taj način možemo utvrditi koliko je dete savladalo vežbe i da li su potrebne dodatne obuke kako bismo osigurali željene rezultate. 

Šta su prednosti ROT

ROT ima bolji krajnji funkcionalni i estetski rezultat, jer se on postiže modifikacijama tokom rasta, što daje stabilniji ishod lečenja i manje oštećenje zuba i okolnih struktura.

Bitno je naglasiti da ima mnogo vrsta aparata i nijedan nije svemoguć, oni su samo osnova pomoću kojih možemo da postignemo neku promenu.

Sem aparata potreban je i dobro uigran tim koji čine ortodont, roditelj i dete, jer svaka promena na bolje koja se postigne, biće kratkog daha ako ne uklonimo ili bar ublažimo negenteske uzroke koji su doveli do nepravilnog rasta.  

Treba naglasiti da je u pojedinim slučajevima potrebno nošenje fiksnog aparata ili nekih specijalnih drugih aparata za pomeranje zuba.

Terapija fiksnim ortodontskim aparatima

Fiksni aparati se koriste za pozicioniranje zuba u što idealniji položaj.

Čovek može normalno da jede sa fiksnim aparatima tj. protezama , ali treba izbegavati neku hranu i piće, poput gaziranih pića, tvrdih slatkiša, gume i druge lepljive hrane.

Ljudi koji učestvuju u kontaktnim sportovima moraju to reći svom zubaru, jer će im možda trebati posebni štitnici za desni.

Bravice koje koristimo u našoj poliklinici

Bravice koje koristimo u stomatološkoj poliklinici Matijević Nikolić Vasić u Novom Sadu prilikom ortodonskog lečenja su metalne bravice, providne estetske i lingvalne.

Ortopedija vilice (ortodoncija) u Novom Sadu

Naša stomatološka poliklinika je jedna od prvih Ortodontskih klinika u Novom Sadu. U Novom Sadu, Srbiji i regionu naša poliklinika je još od 2004. godine počela da se bavi lingvalnom ortodoncijom.

Godinama se usavršavamo i širimo ponudu naših usluga sa ciljem da svakom pacijentu donesemo osmeh na lice.

Mr. sci. med. Marijan Matijević spec. dr stom. i tim u stomatološkoj poliklinici Matijević Nikolić Vasić je tu da Vam pomogne da izaberete tretman za Vaše potrebe i lako stignete do savršenog osmeha.

Zakažite termin pregleda i konsultacija već danas.

Zakaži pregled

Možete nas pozvati svakog radnog dana od 08:00 do 20:00, kao i subotom od 09:00 do 12:00.

+381 21 646 6426

+381 63 466 426

Ili zakaži online:

    *Unesite raspon datuma kada biste hteli da zakažete termin. Potvrdu o zakazanom terminu će vam poslati naši operateri.

    Radno vreme

    Pon - Pet08:00 - 20:00
    VikendPripravnost

    Lokacija

    Naš tim